Vuoden 2023 yhdistysaktiivien ja henkilöstön edustajien koulutustarjonta on valmistunut

Kuvituskuva Osaamista yhdessä

 

Olemme koonneet vuoden 2023 koulutustarjonnan yhdistysaktiiveille ja henkilöstön edustajille. Tavoitteemme on "Osaamista yhdessä" eli tuemme akavalaisia ja STTK:laisia liittoja heidän omien kohderyhmiensä osaamisen kehittämisessä. Osaamista yhdessä kuvastaa myös opetustamme: yhdessä näkemyksiä ja kokemuksia jakaen ja keskustellen parannamme ymmärrystä asioista, ilmiöistä ja toimintaympäristöstämme.

Yhdistysaktiivien koulutukset

Vuoden 2023 tarjontaan olemme uudistaneet erityisesti yhdistysaktiivien koulutuksia. Olemme myös muodostaneet yksittäisistä koulutuksista koulutussarjoja, joissa on edullisempi kokonaishinnoittelu. Sellaisia ovat Yhdistystoiminnan perusteet – kello viiden sarja sekä Yhdistyksen kokous digiajassa. 

Yhdistyksissä tärkeää on jäsenhankinta ja jäsenhallinta ja siitä teemasta olemme tuottaneet kolme uutta koulutusta:

  • Pitoa ja luistoa – yhdistyksen jäsenlähtöinen toiminta
  • Puhu siitä – jäsenhankintavalmennus yhdistystoimijoille
  • Pysy pulssilla – kyselyt jäsenlähtöisen toiminnan tukena

Tutustu koko koulutustarjontaan sivulla Yhdistysaktiivit.

Henkilöstön edustajien koulutukset

Henkilöstön edustajien (HED) koulutukset olemme jakaneet viiteen kategoriaan:

  • HED-laki
  • HED-neuvottelu
  • HED-viestintä
  • HED-yhteistoiminta
  • HED-hyvinvointi

Uutena muotona kokeilemme laki-luentosarjaa, jonka teemoina ovat työaikalaki, vuosilomalaki, työturvallisuuslaki ja työsopimuslaki (työsuhteen päättäminen).

Tutustu koko koulutustarjontaan sivulla Henkilöstön edustajat.

Julkaisuaika: 
Maanantai, kesäkuu 6, 2022