Syksyn 2019 koulutukset yhdistysaktiiveille

21.05.2019
Katso mitä koulutuksia on tarjolla ja tule mukaan!

Yhdistystoiminnan koulutustemme perusajatus on osaamisen ja hyvien käytäntöjen jakaminen yli liitto- ja keskusjärjestörajojen - ovathan taustajärjestömme sekä STTK että Akava. Sisältöjen käsittelyssä yhtä tärkeää kouluttajan opetuksen kanssa on yhteinen aiheiden työstäminen, jolloin osallistujat jakavat kokemuksia ja tietoa. Vertaisilta oppiminen ja tuen saaminen onkin kiitelty osa koulutuksiamme. Katso alta, mitä koulutuksia tarjoamme syksyllä kaikille avoimena. Koulutukset henkilöstön edustajille ovat erikseen. Tervetuloa koulutuksiin!

Koulutukset on listattu aikajärjestyksessä. Ilmoittautuminen päättyy noin kuukautta ennen koulutuksen alkamista.

Johtamisvalmennus yhdistysten puheenjohtajille, Helsinki 14.9. ja 5.10.
Ideat ja näkemykset esiin työryhmätyössä, Tampere 25.9. klo 17-20
Sosiaalisen median suunnitelma, Helsinki 28.9.
Yhdistys digiaikaan - sähköiset välineet hyötykäyttöön, Oulu 5.10.
Arkistoi olennainen yhdistystieto talteen, Helsinki 9.10. klo 17-19.30
Yhdistyksen taloudenhoidon perusteet, Helsinki 26.10.
Kokous ja ryhmätyöskentely verkossa, Helsinki 5.11. klo 17-20
Yhdistyksen taloudenhoitajan Excel, Helsinki 9.11.
Yhdistyksen viestintä, Helsinki 16.11.
Osaava yhdistys – yhdistystoiminnan perusteet, Jyväskylä 23.11.
Aikaansaava yhdistys - yhdistystoiminnan jatkokoulutus, Helsinki 23.11.

Tilaa yhdistyksesi aktiiveille oma koulutus

TJS toteuttaa paljon koulutuksia myös tilauksesta. Vahvuutemme on ammattiyhdistystoiminnan laaja tuntemus. Kiinnostaisiko esimerkiksi Järjestötoiminnan muutosvalmennus, joka auttaa kehittämään toimintaa toimintaympäristön muuttuessa? Tai Toimiva hallitustyöskentely, Yhdistyksen hallituksen pelisäännöt, Yhdistystoimijan jaksaminen, Kehity vaikuttajana tai Yhdistystoimijoiden motivointi? Koulutamme tilauksesta myös avoimien koulutusten aiheista.

Katso koko listaus valmiista koulutusehdotuksista.

Ota yhteyttä ja kerro tarpeesi, niin muokataan ryhmällesi sopiva koulutus!

TJS Opintokeskus on Akavan ja STTK:n koulutus- ja kehittämisorganisaatio.

TJS Opintokeskusta ylläpitää Toimihenkilöjärjestöjen Sivistysliitto ry, jonka jäseniä ovat Akava ja STTK.